A joint media project of the global news agency Inter Press Service (IPS) and the lay Buddhist network Soka Gakkai International (SGI) aimed to promote a vision of global citizenship which has the potentiality to confront the global challenges calling for global solutions, by providing in-depth news and analyses from around the world.

Please note that this website is part of a project that has been successfully concluded on 31 March 2016.

Please visit our project: SDGs for All

A Turkish Recluse Bridges the Western and Muslim Worlds - Turkish

Bir Münzevi Türk Batı Ve İslam Dünyasını Birleştiriyor

Yazan Fabíola Ortiz

PENSİLVANYA (IDN) - Bağımsız ve birbirine bağlı bir yurttaşlık toplumlar arası şiddetsiz ve barış dolu bir kültürü teşvik etmenin yolu olabilir. Bu eğitimi iyileştirmeyi, evrensel değerleri, inançlar arası diyalogu ve demokrasiyi öne çıkarmayı savunan bir halk hareketinin öncelikli amacıdır.

Bir Türk Müslüman Alim olan Fethullah Gülen "Hizmet" (Türkçe'de 'service') adı verilen hareketin ilham kaynağıdır.  Ilımlı bir Müslüman olarak, inançlar arası diyaloğa, toplumun özgür ve adaletli bir şekilde yaşamasını sağlayan eğitim projelerine, ve bilim ve dinin beraberce ilerleyebileceği fikrini vurgular.

Elli yıldan uzun süredir, bu hareket Türkiye'de büyümüş ve Türk diasporası yardım ile 100'den fazla ülkeden dünyaya yayılmıştır.  Merkezi bir bürokrasiye sahip olmayan bu harekete, Türk nüfusunun yaklaşık yüzde 10 ila yüzde 15'nin bir şekilde bu harekete dahil olduğu tahmin edilmektedir.

Çoğu zaman Martin Luther King ve Mahatma Gandi ile kıyaslanan, eski Müslüman vaiz Gülen Amerika Birleşik Devletlerinin iç kesimlerindeki dağlarda kendi rızasıyla sürgün olarak yaşıyor fakat bulunduğu yer yakın zaman önce hedef olarak gösterildi, sempatizanları kendi ülkesinin devleti tarafından zulüm görmüş ve tutuklanmışlardır.

Halkın arasına nadiren çıkan ve sağlık durumu kötü ve hassas olan ve 77 yaşında olduğu tahmin edilen Gülen, Orta Doğu'daki politik karışıklık nedeniyle münzevi hayatı yaşamayı tercih ediyor.

“Hizmet bir ruhani mesajın, akla uygunluğun, bilimin, demokrasinin, sanatın, sosyal hizmetlerin tüm insanlığa açık bir karması niteliğini taşır. Sayın Gülen'i tanımlayabilseydim, onun dindar bir insan olduğunu, bir vaiz ve bir sosyal savunucu olduğunu söylerdim. O hep eğitime odaklanmıştır. Alp Aslandoğan IDN'ye, "O yaşadığımız toplumsal sorunların zihniyet yapısından kaynaklandığına inanıyor," dedi. O çoğunlukla vaiz adına konuşur ve Ortak Değerler İttifaki STK'sının başkanıdır.

Uzmanlar bu ılımlı İslam yaklaşımının İslam'ı radikalleşmekten korumaya yardımcı olan bir çare olduğunu söylüyorlar.  Hareketin gönüllük içeren doğası, tıpkı hiyerarşi içermeyen yapısı gibi sempatizanları tarafından oluşturulan değerler bütününün bir parçasıdır.

“O insanlığa hizmet etmek için insanları, okullar, hastaneler, hayır kurumları ve profesyonel birlikler inşa etmeye teşvik ediyor. Aslandoğan, onun felsefesinin, her insanın bir ruhsal gelişim misyonuna sahip olduğu ve daha iyi bir insan olmak için karşılık beklemeden sosyal hizmet yapıyor olduğu, olduğunu" söyledi.

Gülen terorizmin İslam'ı temsil etmeyen bir kanser olduğunu halka açıkladı. O 2001 yılında New York'da İkiz Kulelere düzenlenen 9/11 saldırılarını kınayan ilk Müslüman alimdi. “Hocaefendi” – Türkçe'de ‘saygı duyulan hoca' anlamına gelir, çoğunlukla böyle adlandırılır - İslamın terorist saldırıların meşrulaştırılması için politik, dini ve ideolojik olarak kullanılmasını eleştirir.

Sağlığı iyi olmayan ve şeker hastalığı ve kalp hastalığı tedavisi gören alim, 25 adet İslam din bilimi öğrencisi ile düzenli olarak ibadet etmekte, çalışmakta ve öğretmektedir.

“Tüm dünyadan insanlar onu ziyaret ederek tavsiyelerini alıyorlar. İhsan Yılmaz IDN'ye; O çok mütevazi birisi, fakat yorgun ve fiziksel olarak hasta görünüyor. O hala benim için büyük bir ilham kaynağı, " dedi. O Istanbul Enstitüsü beyin takımı başkanı ve Gülen'i şahsi arkadaşıdır.

Yılmaz yılda dört kere arkadaşını Pensilvanya'daki tedavi merkezinde ziyaret ediyor. “O çok üzgün çünkü harekete katılmış pek çok insan hapishanede ve şimdi Hizmet'ten kişilere ülkeyi terk etmelerini söylüyor. O, artık Türkiye'de hukuk geçerli değil," diyerek üzüntüsünü dile getirdi. [IDN-InDepthNews – 04 Aralık 2015]